Shows 2014

DKK Nat. Hedensted

18.05.2014

Dommer/judge:

Seile Bister, SF

 

Ex2 Champ, CK, BHK3,

3.best dog

 

 

Crufts, GB (222 beagles/265 entries)

07.03.2014

Dommer/judge:

Liz Calikes, GB

 

5.best Open Class (18 entries)

 

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________

Danish-showbeagles.dk Ahlen-showbeagles.dk

________________________________________________________________________________________________________

Udstillingsresultater / Show results

2014

European Dog Show, Brno CZ

(189 entries/18 countries)

24.10.2014

Dommer/judge: Petr Dvorak, CZ

 

Ex1 Champ, CAC/CACIB,

Bedste Han

BIM / BOS

 

EUROPEAN WINNER

_____________________________________________________________________________________________________________________________

National Czech Winner Show

Brno CZ 23.10.2014

Dommer/judge: Martin Sanders, GB

 

Ex1 Champ, CAC, Bedste Han

BIM / BOS

 

TJEKKISK CHAMPION

NATIONAL WINNER

Beagle Klubben

Haverslev 11.10.2014

Dommer/judge: Patience Walden, GB

 

Ex1 Champ, Klub-cert,

Bedste i Racen

BIR / BOB

 

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________

89th Int. Dog Show

Luxembourg 30.08.2014

Dommer/judge:

Maria Teresa Gabrielli-Mondo, I

 

Ex1 Champ, CACL/CACIB,

Bedste i Racen

BIR / BOB

 

LUXEMBOURG CHAMPION

BENELUX WINNER

 

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________

DKK National Århus

23.08.2014

Dommer/judge:

Jochen Eberhardt, D

 

Ex1 Champ, BHK2

2.best dog

 

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________

SKK Int. Jönköping, S

02.08.2014

Dommer/judge:

Harry Tast, SF

 

Ex1 Champ CK

CAC/CACIB

BIM / BOS

 

INT. CHAMPION C.I.B.

INT. CHAMPION C.I.E.

_____________________________________________________________________________________________________________________________

SKK Int. Jönköping, S

01.08.2014

Dommer/judge:

Malgorzata Wieremijczyk, PL

 

Ex1 Champ CK

CACIB-res, BHK2

2.best dog

Beagle Klubben

Glesborg 18.07.2014

Dommer/judge:

Gert Christensen, DK

 

Ex2 Champ CK, BHK2

2.best dog

Genk, B

28.06.2014

Dommer/judge:

Laura Cox, Irl.

 

E1 Champ,

CAC-res/Cacib-res. BHK2

2.best dog

VDH Int. Neumünster, D

01.06.2014

Dommer/judge:

Anna Sofie Gothen, DK

 

E1 Champ, VDH-Cha,

CAC-res/Cacib-res. BHK2

2.best dog

 

TYSK VDH-CHAMPION

_____________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________

Beagle Klubben Billund

09.02.2014

Dommer/judge:

Jen Davies, GB

 

Ex2 Champ, CK, BHK2

2.best dog

 

 

DKK Int. Fredericia

08.02.2014

Dommer/judge:

Breed: Hassi Assenmacher-Feyel, D

Grp.6: Erling Kjær Pedersen DK

 

Ex1 Champ, CK, Cacib

Bedst i Racen / BOB

3.bedst i grp.6 / BIG3

 

 

DKK Kreds 3 Skue

Årslev 02.02.2014

Dommer/judge:

Githa Jensen, DK

 

BIS-CHAMPION

 

 

Beagle Klubben Årslev

19.01.2014

Dommer/judge:

Margrit Martegani, CH

 

Ex2 Champ, CK, BHK4

4.best dog

 

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________