Shows 2016

Danish-showbeagles.dk Ahlen-showbeagles.dk

________________________________________________________________________________________________________

Ob-La-Di's The Warlock Radagast

"Raddy"

(DKCH KBHV08 KLBCH Nangunyah Magic N Motion - DKCH Ob-La-Di's White Witch From Narnia)

f. 31.12.2014

___________________________________________________________________________________________________________

Udstillingsresultater / Show results

2016

_____________________________________________________________________________________________________________________________

BEK Haverslev, DK - 09.10.2016

Dommer/judge: Brian Foster, GB, 62 entrees

 

Ex1 CK Mellem

Cert./CAC (nr.7)

2.bedste han/2.best dog

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________

VDH Rostock, D - 02.10.2016

Dommer/judge: Gerner Hahn Sørensen, DK

28 entrees

 

Ex1 CK Mellem

CAC-res./Cacib-res.

 

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________

BEK Hårlev, DK - 17.09.2016

Dommer/judge: Stuart Milner, GB

48 entrees

 

Ex1 CK Mellem

Cert./CAC (nr.6)

2.bedste han/2.best dog

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________

IDS Giessen, D - 03.09.2016

Dommere/judges:

Beagles: Karin Sonntag, D

Group 6: Isolde Huber, D

Tagessieger: Hans E. Grütttner, D

Best In Show: Christina Rossier, CH

 

Ex1 Mellem, VDH-Cha

CAC/CACIB

Bedst i Racen / BOB

 

WINNER GROUP 6

 

TAGESSIEGER

 

BEST IN SHOW

 

SIEGER GIESSEN

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________

IDS Leipzig, D - 21.08.2016

Dommer/judge: Barbara Rudorg-Stever, D

 

 

Ex1 Mellem, VDH-Cha

 

 

IDS Liege, B - 24.07.2016

Dommere/judges:

Beagles: Dorota Witkowska, PL

Group 6: M. Zlatko Jojkic, SRB

 

Ex1 Mellem

CAC/CACIB

Bedst i Racen / BOB

 

GOLDEN WINNER

 

WINNER GROUP 6

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________

BEK VSS Skjern, DK - 17.07.2016

Dommer/judge: Samantha Goldberg, GB

104 entrees

 

Ex1 CK Mellem

Cert./CAC

2.bedste han/2.best dog

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________

IDS Vejen, DK - 11.06.2016

Dommer/judge: J. Schepers, NL

53 entrees

 

Ex1 CK Junior

Cert-res./CAC-res.

4.bedste han/4.best dog

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________

IDS Vejen, DK - 10.06.2016

Dommer/judge: Luis M.C.Catalan, E

53 entrees

 

Ex1 CK Junior

Cert-res./CAC-res.

2.bedste han/2.best dog

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________

IDS Neumünster, D - 05.06.2016

Dommere/judges:

Beagles: Sandra Rechtacek, D

Group: Phyllis Poduschka-Aigner, AT

52 entrees

 

Ex1 Junior, VHD-Cha

Best Junior

 

WINNER JUNIOR GROUP 6

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________

DKK Nat. Køge, DK - 15.05.2016

Dommer/judge: Jurate Butkiene, LTU

52 entrees

 

Ex1 CK Junior

Cert./CAC

2.bedste han/2.best dog

 

IDS Dortmund, D - 07.05.2016

Dommere/judges:

Beagles: Thomas Warneke, D

Group 6:

62 entrees

 

Ex1 Junior, VHD-Cha

Best Junior

Bedst i Racen / BOB

 

VDH-FRÜHJAHR-JUGENDSIEGER

 

3. bedst i Gruppen / BIG3

_____________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________

IDS Dortmund, D - 06.05.2016

Dommer/judge: Samantha Goldberg, GB

62 entrees

 

Ex1 Junior, VHD-Cha

Best Junior

 

VDH-EUROPA-JUGENDSIEGER

VDH JUGEND CHAMPION

BCD JUGEND CHAMPION

 

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________

BEK Hårlev, DK - 17.04.2016

Dommer/judge: Maureen Henningsson-Dundas, GB

65 entrees

 

Ex2 CK Junior

Cert-res./CAC-res.

3.bedste han/3.best dog

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________

BEK Hårlev, DK - 16.04.2016

Dommer/judge: Karin Sonntag, D

68 entrees

 

Ex1 CK Junior

Cert/CAC

BEDST I RACEN / BOB

_____________________________________________________________________________________________________________________________

BEK Løkken, DK - 17.01.2016

Dommer/judge:Marion Hunt, GB

83 entrees

 

Ex1 CK junior, Junior cert

Cert/CAC

Bedst i racen / BOB

 

JUNIOR CHAMPION

_____________________________________________________________________________________________________________________________